Baljfåtölj, sengustaviansk, Anders Hellman d.y.

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

ANDERS HELLMAN d.y. (stolmakare i Stockholm ca 1800-1825/29), baljfåtölj, dubbelsignerad AHM samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, uppsvängd rygg med dukatsnitt, armlän med bladhängen, sarger med bladstav, linsanfanger, bladhölstrade avsmalnande kannelerade ben, sabelformade bakben, bemålad i pärlgrått, sitthöjd 46 cm

Smärre lagning, kompletterade fotavslut

869536

2021-02-28