Stolar, empire, tillskrivna C.T. Becker
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
CARL THEODOR BECKER (ämbetsmästare i Stockholm 1833-omnämnd 1860), sex stycken stolar, stockholmsarbeten i empire, fanerad och massiv mahogny, beslag i brännförgylld mässing, rombformad ryggbricka med solfjädersdekor, sabelformade ben, sannolikt originalstoppning, sitthöjd 46 cm
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, sidan 44, jämför etikettsignerad armlänstol av Carl Theodor Becker
Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, sidan 151 & 188, jämför närmast identiska stolar i Karl XIV Johans sängkammare på Stockholms slott
Ett bakben med lagning/förstärkning
869539
2021-02-28