Tillbaka till katalog

Kokböcker, 6 vol.

Kokböcker, 6 vol.
Kokböcker, 6 vol.
Kokböcker, 6 vol.
Kokböcker, 6 vol.
Kokböcker, 6 vol.
Kokböcker, 6 vol.
Kokböcker, 6 vol.
Kokböcker, 6 vol.
Kokböcker, 6 vol.
Kokböcker, 6 vol.
Kokböcker, 6 vol.
Kokböcker, 6 vol.

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

KOKBÖCKER (6). BRILLAT-SAVARIN. Smakens fysiologi eller Studier i den högre gastronomien, tillegnade Paris´ gastronomer. Öfversättning från franskan af J. Lunell. Stockholm, 1883. Fläckigt blått samtida klotband, lagerfläckig inlaga.
Första svenska upplagan.
BRILLAT-SAVARIN. [Titel som ovan]. Översättning av Algot Ruhe. Stockholm, 1924. Dekorerat originalklotband.
Andra svenska upplagan.
HELLMAN, EVA. Illustrerad kokbok för enkla hushåll och finare kök... Ny genomsedd och tillökad upplaga. Stockholm, 1898, Välbevarat dekorerat originalklotband. 11 färgplanscher.
ESCOFFIER, AUGUSTE. Handledning i modern kokkonst. Bemyndigad öfversättning från engelska originalet af Ingrid Törngren. Stockholm, 1909. Litet nött dekorerat originalklotband.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Första svenska upplagan.
HÖGSTEDT, IDA. Fru Högstedts kokbok. Stockholm, 1920. Grönt originalklotband.
HELLBERG, STEN. Sten Hellbergs svenska kokbok. Med recept från bl. a. Brända Tomten - Bäckahästen - Beckasinen och Bellmansro. Stockholm, 1940. Dekorerat originallinneband.

Inalles 6 volymer. Ejm kollationerade.

Konditionsrapport

Auktionsnummer:

869570

Datum:

2021-01-27