Tillbaka till katalog

Weltzins kokbok 1814

Weltzins kokbok 1814
Weltzins kokbok 1814
Weltzins kokbok 1814
Weltzins kokbok 1814

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

WELTZINS KOKBOK 1814. WELTZIN, CAROLINA. Ny kokbok. Eller Anwisning till en myckenhet nu brukliga mat-rätters tillredande, jemte ett bihang innehållande kunskaper om hwarjehanda hushålls-rön. Af CV. Weltzin. Tredje upplagan- Stockholm, hos Henrik A. Nordström, 1814.
8:o. 179 x 106 mm. (6), 322 s. Välbevarat samtida halvafranskt band med guldornerad rygg, ettikett av rödbrunt skinn, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Ren inlaga.

Första upplagan utkom 1804.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text!

Auktionsnummer:

869588

Datum:

2021-01-27