Niels Pedersen Mols pastell
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
NIELS PEDERSEN MOLS (1859-1921). Porträtt av Emilie Døcker (1870-1936), signerad samt daterad April 86, pastell, ca 62 x 48 cm, samtida ram
Porträttet är omnämnt av Ella Westerdahl ii "Emilie Døcker, slaegt, barndom og ungdom, s 10
Niels Pedersen Mols tillhörde Danmarks konstnärsgeneration av realister och friluftsmålare i slutet av 1800-talet, han vistades tidvis i Skagenkolonin, pastellen är utförd 1886 vilket är samma år som Pedersen Mols slog igenom med målningen "Roeoptagning" som inköptes av Statens Museum for Kunst
Enstaka retusch, pastellen har nyligen varit hos måleri samt ramkonservator där bl a ramens ursprungliga ytbehandling har tagits fram
869601
2021-02-01