Kulinarisk litteratur 1800-talet, 9 vol.

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KULINARISK LITTERATUR 1800-TALET (9). Parti omfattande bland annat: Hushålls-bibliothek för fruntimmer. Öfwersättning. I-II. Stockholm, 1800-1801 (litet nött brunt halvklotband, marmorerade pärmpapper, namnteckning, några understrykningar, en tredje del utkom 1804, översättning av C. L. Bergqvist), Sirapskokning och kaffe-surrogat af sockerbetor, jemte en kort anwisning om sockerbetans odling. Stockholm, 1869 (häftad, litet fläckig), CAJANDER. Om smörets beredning och öfriga behandling. Stockholm., 1872 (häftad, i fläckigt tryckt omslag, med dedikation), NYLANDER. Handbok wid den nu brukliga finare matlagningen... Stockholm, 1822 (marmorerat senare pappband, lagerfläckig), LIWANDER. Handbok i den nyare kokkonsten närmast afsedd för det borgerliga köket... Andra tillökade upplagan. Stockholm, 1888 (nött samtida klotband fläckig och med en del kludd), GERLE. Kort hjelpreda i smör- och ostberedning. Karlshamn, 1868 (grönt samtida halvklotband, första och sista sidorna lagerfläckiga), BJÖRKLUND. Kokbok. Norrköping, 1847 (nött samtida halvfranskt band, fläckig, maskäten), LINDSTRÖM. Kokbok. Lund, 1876 (nött samtida halvfranskt band, fläckig, revor, några blad loss), BJÖRKLUND. Gustafwa Björklunds lilla kokbok. Utdrag ur den större kokboken, till tjenst för mindre hushåll och tjenare. Stockholm, 1898 (häftad, i litet nött och fläckigtbtryckt omslag).

Inalles 9 volymer, häftade och bundna. Ej i detalj kollationaerade.

Se text!

869612

2021-01-27