Eric Hallström, Provencalska
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ERIC HALLSTRÖM (1893-1946). Provencalska, olja på duk, 76x65 cm. Utförd 1928.
PROVENIENS
Disponent H. Svenngård, Kungsängen
därefter i direktör Curt Sandelius samling, Stockholm
UTSTÄLLD
Riksförbundet för bildande konst, utställning 52
LITTERATUR
Lennart Seth: Eric Hallström, SAK publ. LXXVI, Stockholm 1967, avbildad sidan 201
Repor.
869663
2021-02-28