Eric Hallström, Provencalska

Eric Hallström, Provencalska
Eric Hallström, Provencalska
Eric Hallström, Provencalska
Eric Hallström, Provencalska
Eric Hallström, Provencalska
Eric Hallström, Provencalska
Eric Hallström, Provencalska
Eric Hallström, Provencalska

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ERIC HALLSTRÖM (1893-1946). Provencalska, olja på duk, 76x65 cm. Utförd 1928.

PROVENIENS
Disponent H. Svenngård, Kungsängen
därefter i direktör Curt Sandelius samling, Stockholm

UTSTÄLLD
Riksförbundet för bildande konst, utställning 52

LITTERATUR
Lennart Seth: Eric Hallström, SAK publ. LXXVI, Stockholm 1967, avbildad sidan 201

Repor.

869663

2021-02-28