Stolar
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, 3+1, varav tre rokoko, 1700-tal, bemålade, avtagbara sitsar, balusterformad ryggbricka, träskuren dekor i form av voluter, fotavslut med claw and ball, , höjd ca 100 cm
Bruksslitage, senare bemålade, senare förstärkningar, 1 av stolarna från 1800-talets andra hälft
870128
2021-02-03