William Féron. Flicka med mandolin
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILLIAM FÉRON (1858-1894): Flicka med mandolin,
signerad och daterad W. Feron 85, blyerts och täckvitt på papper, 47x36 cm
Efter studier vid Konstakademien anslöt William Féron till den svenska konstnärskolonien i Paris 1881. Som ingen annan svensk konstnär kom han att anamma impressionismens bildvärld. Starkt influerad av den i Frankrike verksamme italienske konstnären Giuseppe de Nittis och dennes impressionistiska och salongsbetonade stil skildrade William Féron det mondäna livet, både Paris
pulserande gatuliv och den behagfulla söndagstillvaron i trädgårdar och vid badorterna. Hans internationella prägel uppmärksammades av konstkritikern Georg Nordensvan som i samband med en utställning på Blanches konstsalong i Stockholm 1884 skrev:
"Féron är den ende i vår unga pariserkoloni, som slagit sig på att måla gatscener från världsstaden, flyktigt och skissartat i ett manér, som är impressionistiskt och påminner om de allra modernaste teckningar i utlandets illustrerade tidningar."
Under 1880-talet ställde William Féron vid ett flertal tillfällen ut på den berömda Salongen i Paris. Han var även representerad på Världsutställningen i Paris 1889. Hemma i Sverige deltog han i Opponenternas banbrytande utställning i Stockholm 1885. När den fortfarande unge William Féron gick bort sommaren 1894 förlorade det sena 1800-talets svenska konstliv en av sina mest internationella artister.
brunat papper, smärre veck, häftstiftshål i övre högra hörnet,
870275
2021-02-28