Kandelabrar, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, Restauration, sannolikt parisarbeten, för vardera fyra ljus, matterad och polerad brännförgylld brons, tripodformad fot med tassfötter, dekor av akantus, palmetter och växtornamentik, räfflad pelare krönt av bladhölstrade ljusarmar, konverterbara till ljusstakar, höjd 55,5 cm

Ställvis bruksslitage, två mindre lagningar

870279

2021-02-28