Kandelabrar, 1800-talets första hälft
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, Restauration, sannolikt parisarbeten, för vardera fyra ljus, matterad och polerad brännförgylld brons, tripodformad fot med tassfötter, dekor av akantus, palmetter och växtornamentik, räfflad pelare krönt av bladhölstrade ljusarmar, konverterbara till ljusstakar, höjd 55,5 cm
Ställvis bruksslitage, två mindre lagningar
870279
2021-02-28