Oskar Bergman, Silverpil

Oskar Bergman, Silverpil
Oskar Bergman, Silverpil
Oskar Bergman, Silverpil
Oskar Bergman, Silverpil
Oskar Bergman, Silverpil
Oskar Bergman, Silverpil
Oskar Bergman, Silverpil
Oskar Bergman, Silverpil
Oskar Bergman, Silverpil
Oskar Bergman, Silverpil
Oskar Bergman, Silverpil
Oskar Bergman, Silverpil

Klubbat för:

11 500 SEK

3 000 SEK

OSKAR BERGMAN (1879-1963): Silverpilen, signerad och daterad Oskar Bergman 1937, olja på pannå, 35 x 27 cm

Oskar Bergman uppfattade måleriet som ett ädelt hantverk. Han var utbildad dekoratör, studerade på Tekniska skolan i Stockholm där han lärde sig den yttersta noggrannheten i tecknandet av detaljer. Det var detta som han tog med sig ut i naturen, det var dessa studier som han så småningom tillämpade i sina målningar, på träden, vitsipporna, ja, på hela skapelsen. Han hade också följt Albrecht Dürers grafiska teknik och kunde i motsats till expressionisterna inte se något förklenande i att kunna räkna bladen på träden. Till saken hör också att Oskar Bergman hade en gammal hantverkstradition att luta sig mot, hans far var en skicklig plåtslagare som inte utan skäl kallades "Bäste mästarn".

Oskar Bergman strävade efter högsta möjliga natursanning, man har jämfört skärpan i hans målningar med ungrenässansens italienare och de japanska mästarna på 1700-talet. Med sitt inträngande och exakta måleri framstår han som den oöverträffade nordiska naturidyllikern, ja, efter Carl Larsson har få svenska målare blivit mer folkkära. Trots de minutiöst utmejslade detaljerna försummade han aldrig helheten, i sina bästa verk nådde han fram till en imponerande syntes av skönhet och harmoni.

Det brukar sägas att vi föds som original och slutar som kopior. Men, för att tala med Oskar Bergmans biograf Martin Strömberg, det ges ibland undantag. Det finns människor, som oberoende av opinionens växlingar och andra yttre förhållanden, står fasta som träd. En sådan människa var Oskar Bergman.

870348

2021-02-28