Kaffeservis Green Indian Meissen

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

KAFFESERVIS, 43 dlr, "Green Indian", Meissen, Tyskland, 1900-talets mitt, porslin, bestående av: 12 koppar, 12 fat, 12 assietter, kanna, mindre sockerskål med lock, gräddsnipa, kakfat på fot, 2 uppläggningsskålar på fot

II:a sort
3 fat med nagg
Kanna med nagg samt lock
Bruksspår förekommer

870537

2021-01-31