Stolar
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 8 st., varav 2 senbarock, 1700-tal, de övriga i stil omkring 1900, stolarna avviker i utseende, stoppade sitsar med olika textil klädsel, björk och ek, sitthöjd ca 49 cm
Ingår i temaauktionen Ett samlarhem, familjen von der Lancken
En av de äldre stolarna med brott överst på ryggstödet, bruks och åldersrelaterat slitage
870646
2021-02-21