Kjell Westin olja Nybroviken
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KJELL WESTIN (1896-1981), stadsvy vid Nybroviken, olja på pannå, signerad och daterad Kjell Westin -56, ca 27x35 cm
Historik: Kjell Westin var svensk arkitekt anställd hos Folke Bensow 1917-1921 och hos Gunnar Asplund 1922-1924. Från 1924 bedrev han egen arkitektverksamhet i Stockholm.
Han står som arkitekt bakom huset för Svenska Handelsbanken vid just Kungsträdgården och Nybroviken i den aktuella tavlan.
870723
2021-01-31