4 Karmstolar från Villa Kastenhof

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

KARMSTOLAR, 4 st, ca 1910/20-tal, massiv ek, cognacsfärgad skinnlädsel med spikad dekor, armlän med avslut i form av voluter, raka ben, sitsar med sadelgjord, rygghöjd ca 85, bredd 65, sitthöjd 45 cm

PROVENIENS:
Har tidigare stått i Villa Kastenhof

HISTORIA:
Villa Kastenhof uppfördes 1891 för Direktör Christopher Carlander efter ritningar av Isak Gustaf Clason

Samtliga med sprickor vid skinnklädsel, fläckar, patina

871113

2021-02-04