Henri pfeiffer
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HENRI PFEIFFER (Tyskland, 1907-1952): Komposition in gelb-grün-rot, signerad och daterad HP 31, akvarell på papper, 47x32 cm.
PROVENIENS
Galerie Marbach, Bern
UTSTÄLLD
Museum für Gestaltung, Berlin 1998
Ausstellung Henri Pfeiffer, Stiftung Bauhaus Dessau 1998
Galleri Laterna Magica, Helsingfors 1999
Värien Harmonia, Galerie Aspis, Helsingfors 2001
LITTERATUR
Henri Pfeiffer, Katalog Marbach Aquarelle 1-1509, Marbach-Verlag Bern 1971, omnämnd sid 291, avbildad i svartvitt sid 202, Nr 1010.
Ej examinerad ur ram. Gulnad.
871219
2021-02-28