Avhandlingar Wallerius mm 15 häften

Klubbat för:

1 200 SEK

1 500 SEK

AVHANDLINGAR KEMI WALLERIUS MM. (15). 14 avhandlingar under Johan Gottschalk Wallerius presidium. Samtliga tryckta i Uppsala. Tagna ur band eller med ryggremsa.
Tillsammans med KVAH. del 23, 1802.

Bl.a.: De aquis supra-coelestibus... Resp. F. Kruskopf (1763), De indole maris mortui... Resp. J. Kempe (1751), Analysin et synthesin pulveris Laxantis d´Ailhaud... Resp. P. C. Schultz (1761), De gigantum reliquiis... Resp. W. G. Zetterberg (1763), De crementis aquarum... Resp. J. Lundborg (1760), De mose, mineralogio et chemico summo... Resp. G. R. Höijer(1762), De divitiis in arena... Resp. C. Borg (1764), De siti naturali et morbosa ... Resp. S. Brodd (1746, 2 ex.), Om limstens nytta vid jernmalms smältningar... Resp. J. D. Christiernin (1760).

Delvis nötta, vissa fläckar och skador. Några numrerade.

871468

2021-02-14