Luta 1800-tal
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LUTA, 1800-tal, Hedbom, Stockholm, ca 95x30 cm
Ingår i temaauktion: Olof Hellström och Elisabet Hermodssons konstnärshem
PROVENIENS: August Strindberg ska enl. uppgift gett lutan till Kristian Bernard Hellström (1863-1947), xylograf och fotograf, som betalning för en fotografering (runt 1910)
Bruks- och åldersrelaterat slitage, trasiga delar
871600
2021-02-08