Spegellampetter, 1800-talets första hälft
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, empire, för vardera två ljus, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning, krönt av lyra och vinlövsblad, ramen med palmetter och kymation, ljusarmar i mässing, silverfolierat respektive kvicksilverfolierat glas, 67 x 58,5 cm
Smärre lagningar och förstärkningar
871650
2021-02-28