Spegellampetter, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, ett par, empire, för vardera två ljus, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning, krönt av lyra och vinlövsblad, ramen med palmetter och kymation, ljusarmar i mässing, silverfolierat respektive kvicksilverfolierat glas, 67 x 58,5 cm

Smärre lagningar och förstärkningar

871650

2021-02-28