Fällbord, Jacob Sjölin
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785/88), fällbord, gustavianskt av stockholmskvalitet, stämpelsignerat JAC: SJÖLIN. KÖPING OCH KUNGSÖR: N:o 1204, samt Köpings hallstämpel, skiva fanerad med alrot, svärtad pelarfot med tripodformade fötter, höjd 73, diameter 87 cm
Smärre ställvisa repor
871659
2021-02-28