Konsolbord, omkring 1800

Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800
Konsolbord, omkring 1800

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, Jonas Frisks art, träskuren dekor och pastellage, förgyllning med polerat guld och slagmetall, sarg med bladkvistar och fleuronger, vridna avsmalnande ben med à la greque, överkragning och klot, svärtad sockel, skiva av vit marmor, höjd 81, 69,5 x 38 cm

Smärre förgyllningsskador och retuscher, kompletteringar, skivan ej ursprunglig

871675

2021-02-28