Niki Lindroth von Bahr Min Börda

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

NIKI LINDROTH VON BAHR (Stockholm, född 1984): "Den eviga sorgen bor inom mig", grafiskt blad, scen ur kortfilmen "Min Börda", signerad samt numrerad 3150, bildmått ca 21,5x46 cm

HISTORIK:

Niki Lindroth von Bahr är regissör, manusförfattare, animatör och konstnär. Hon tog sin masterexamen i fri konst vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm, har studerat animation vid Diagonalakademien och attributmakeri på Nordiska Scenografiskolan. Hon har regisserat kortfilmerna En Natt i Moskva (2008), Guldbaggenominerade Tord och Tord (2010) och Simhall (2014). Hon gjorde även dockorna till Johannes Nyholms kortfilm Las Palmas (2011).

Den animerade kortfilmen "Min Börda" belöndes 2017 med en guldbagge som Bästa Kortfilm 2017. Men den har även nått stora framgångar världen över. Den valdes bland annat ut att tävla i sektionen Quinzaine des Réalisateurs på filmfestivalen i Cannes 2017 och vann Cristal-priset på kortfilmfestivalen i Annecy.

https://guldbaggen.se/nominering/min-borda/
(2021-01-06, 16:26)

871803

2021-02-01