Slaglåspistol
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAGLÅSPISTOL, troligen svensk, 1800-talets mitt, oktagonal pipa, kolv i betsat trä, längd ca 24 cm
Senare inristat "Till Olof från Far"
Ingår i temaauktion: Olof Hellström och Elisabet Hermodssons konstnärshem
Bruks- och åldersrelaterat slitage, repor, märken avslag, rost
871920
2021-02-08