Nell Walden tempera 1919
Klubbat för:
230 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
NELL WALDEN (1887-1975): "Tempera 78", monogramsignerad och daterad NW -19, tempera, bildmått 47x33 cm
PROVENIENS: Kunstausstellung Der Sturm, Berliner katalog-nummer 34.
Riksförbundet För Bildande Konst, vandringsutställning 132. "Der Sturm - samling NELL WALDEN EXPRESSIONISTER, FUTURISTER, KUBISTER", 1954.
Katalognr 75.
"Ett samlarhem"
871934
2021-02-07