Endre Nemes, tusch och akryl
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ENDRE NEMES (1909-1985): Vitt skum vid stranden, signerad och daterad Endre Nemes 59-60, tusch och akryl på papper, 39,5 x 58,5 cm
PROVENIENS: Konstnärens dotter Lena Nemes
LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Endre Nemes, hösten 2012, nr 273
871962
2021-02-28