Endre Nemes, tusch och akryl

Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl
Endre Nemes, tusch och akryl

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ENDRE NEMES (1909-1985): Vitt skum vid stranden, signerad och daterad Endre Nemes 59-60, tusch och akryl på papper, 39,5 x 58,5 cm

PROVENIENS: Konstnärens dotter Lena Nemes

LITTERATUR: Stockholms Auktionsverk, Endre Nemes, hösten 2012, nr 273

871962

2021-02-28