Valter Gibson, Collage I

Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I
Valter Gibson, Collage I

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VALTER GIBSON (1928-2002): "Collage I", signerad och daterad Valter Gibson 1978, olja/collage, 31 x 28 cm

PROVENIENS: Konstnärens kvarlåtenskap

Valter Gibson föddes 1928 i Lycksele, växte upp i Stockholm och levde fram till sin bortgång 2002 i Hallstavik. Åren 1952-1955 studerade Gibson måleri vid Valands konstskola i Göteborg, med den framstående konstnären Endre Nemes som lärare. Gibson tillhörde "generation 47-55" och var medlem i konstnärsförening Grupp 54. Den grundades av Nemes-elever som opponerade sig mot Göteborgs konstnärsklubb som dominerades av Göteborgskoloristerna och vilka motsatte sig den nya abstrakta och surrealistiska konsten.

I ungdomen inspirerades Valter Gibson av konstnärer så som Evert Lundquist, Roland Kempe och Olle Nyman. Men framförallt inspirerades han av Endre Nemes och blev kanske den konstnär som mest troget följde denne i spåren. Gibson var både en fullföljare och en vidareutvecklare av Nemes måleri. Släktskapet är tydligt, myllret av formdelar, bruket av bildfragment som sammanfogas i ornamental collageform och dominansen av svart. 80-tals produktionen gick mer mot ett förenklat och direkt formspråk.

Färgskalan i Gibsons verk varierar från svart och brunt till gula och blå toner. Han målar i en kraftfull expressionistisk stil, ibland i ett fåtal strama färger och nyanser, ibland i sprakande kolorit. Han jobbade med ett sortiment av oljefärger, akryl, collage, gouachefärger, målarduk och papper.

Målningarna kan ses som röntgen- eller Rorscharchbilder - en serie fragmentariska bilder med nonfigurativa symmetriska bläckplumpar och en bildvärld av abstrakta myller och flöde av figurer. Många av Gibsons målningar är uppbyggda som collage och påminner om ikoner eller altarskåp. En tavla kan innehålla oväntade former och flera händelser samtidigt. Gibson kännetecknade själv konsten som figurativ expressionism.

"Jag har en passion för collage och så fick det bli. Måhända är det en ovanlig collageteknik. Ett väsentligt drag i min målningskonst är att söka en anknytning i tiden. Det är avsikten med min konst. Innebörden står inte fullkomligt klar så länge en tavla växer fram. Först när verket står färdigt är innebörden slutgiltigt formad, jag målar mig fram till ett innehåll och bilderna skapas inom mig". Jag använder ofta mindre målningar och skisser som delar mina verk, att arbeta med monumentalitet och bildverkan tilltalar mig" (Valter Gibson).

Valter Gibson var konstnären som prioriterade att måla framför att ställa ut. Trots att han var mycket produktiv kom försäljning i andra hand och han behöll många verk själv. Gibson var känd bland konstnärskollegor och konstkritiker men den konstnärliga integriteten gjorde honom mindre känd bland allmänheten. Gibson hade ställt ut sporadiskt sedan 60-talet.

872013

2021-02-28