Blandade äldre böcker, 6vol.

Blandade äldre böcker, 6vol.
Blandade äldre böcker, 6vol.
Blandade äldre böcker, 6vol.
Blandade äldre böcker, 6vol.
Blandade äldre böcker, 6vol.
Blandade äldre böcker, 6vol.
Blandade äldre böcker, 6vol.
Blandade äldre böcker, 6vol.

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BLANDADE ÄLDRE BÖCKER 6). Parti innehållande PERINGSKIÖLD. En book af menniskiones slächt... Stockholm, 1713. Folio. Hårt nött samtida skinnband, fläckig inlaga.

(FAGGOT) Anledning til en riktig myntfot. Stockholm, 1766. Häftad, oskuren, titelbladet fläckigt.

Sjö lagh som then stormächtigste konung och herre herr Carl then elffte, Sweriges, Giöthes och Wändes konung, &c. åhr 1667 hafwer låtit författa, af trycket vtgå och publicera. Efter mångens begäran af nyo omtryckt, medh förökning af åtskillige kongl. may:tz stadgar och förordningar. Stockholm, 1785. Nött samtida halvfranskt band.

LÜDEKE. Tal i anledning af den uti Tyska kyrkotornet yppade wådeld den 12:te augusti 1829... På begäran till trycket lemnadt i swensk öfwersättning, jemte berättelse och anteckningar rörande 1625 års brand och eldswådan 1829. Stockholm, 1829. Häftad, i litet nött samtida gråpappersomslag. Genomgående fuktrand.

HASSELQUIST. Berättelse öfver minnesfesten [vid mötet med kamraterna af 1877-78 års kurs vid Kungl. Krigsskolan å Karlberg] den 6 dec. 1908... Stockholm, 1909. Trådhäftad. Joh. Ax. Almquists exliubris.

Handskrift 1694-1805. Skrivbok i nött skinnband med blindstämplade pärmar. Olika ägare, olika handstilar. Övervägande avskrifter. Svårtydd namnteckning, daterad 1694 på främre pärmens insida. Andra namnteckningar: Cederberg, C. G. Gullberg. Några blad utrivna.

Inalles 6 volymer. Ej kollationerade.

Se text!

872194

2021-02-07