Sven Otto Lindström, Motiv från Coudeville

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SVEN OTTO LINDSTRÖM (1883-1930): Motiv från Coudeville, signerad och daterad 1919, olja på duk, ca 64x114 cm

Sven Otto Lindström utbildade sig vid Althins målarskola och Konstakademien vid förra sekelskiftet. Han fortsatte sina studier vid Académie Colarossi i Paris. Frankrike skulle med åren bli Lindströms andra hemland. Det var här, ute vid kusten i Normandie och Bretagne, som han älskade att arbeta och målade av landskapet med stor inlevelse. I likhet med August Hagborg, Axel Lindman och Carl Skånberg fann Lindström Atlantkustens vatten och speciella ljus fascinerande.

Auktionens modellstudie är utförd vid Coudeville i Normandie. Med impressionistens penselföring har Lindström fångat ögonblicket. Atlantens tunga vågor sköljer in över stranden och vattnet stänker runt den unga kvinnan som tvingas backa ett steg av kraften från den senaste vågen, samtidigt som lekfullt fiskar upp en tångruska ur havet.

872298

2021-02-28