Arne Jacobsen, 6 Myranstolar

Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Arne Jacobsen, 6 Myranstolar

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ARNE JACOBSEN (1902-1971): "Myran", stolar, 6 st, Fritz Hansen, Danmark, formgivningsår 1952, modellnr 3101, bokfanér, sitthöjd ca 44 cm

HISTORIK: Stolen var ursprungligen avsedd för matsalen vid läkemedelsföretaget Novo Köpenhamn

Hårt bruksslitage, vissa med spricka i ryggen, fanérskador

872365

2021-02-03