Arne Jacobsen, 6 Myranstolar
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARNE JACOBSEN (1902-1971): "Myran", stolar, 6 st, Fritz Hansen, Danmark, formgivningsår 1952, modellnr 3101, bokfanér, sitthöjd ca 44 cm
HISTORIK: Stolen var ursprungligen avsedd för matsalen vid läkemedelsföretaget Novo Köpenhamn
Hårt bruksslitage, vissa med spricka i ryggen, fanérskador
872365
2021-02-03