Skålfat ´Twin Fish´ Kina 12/1300-tal

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKÅLFAT, keramik, Kina, Song/Yuan dynastin, 12/1300-tal, celadonglasyr med reliefdekor av dubbla fiskar, diameter 12,5 cm

PROVENIENS:
Rektor Sture Nydell (1891-1986) och hans fru, Valborg Nydell (1905-2003). Införskaffad 1965 från den svenska samlaren Ostelius.

UTSTÄLLD:
Sung, Kinesisk keramik, ur rektor Sture Nydells samling. Röhsska Konstslöjdmuseet, 6 mars-11 april 1966, Göteborg

Slitage

872484

2021-02-28