Flaskvas Kina Ming dynastin
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
1 000 SEK
FLASKVAS, keramik, Kina, Ming dynastin (1368-1644), celadonglasyr med dekor i låg relief, höjd 22 cm
PROVENIENS:
Rektor Sture Nydell (1891-1986) och hans fru, Valborg Nydell (1905-2003). Införskaffad 1970 på ett auktionshus i Göteborg
Smärre nagg
872485
2021-02-28