Geskel Saloman, Nordafrikanskt landskap

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

10 000 SEK

GESKEL SALOMAN (1821-1902): Nordafrikanskt landskap, signerad och daterad G Saloman 1865, olja på duk, 55x43 cm

Under åren 1860-62 vistades Geskel Saloman i Algeriet och anledningen var inte som man kanske kan tro främst av intresse för orienten, dess mystik och kultur, möjligen var det så också, men främst var det på grund av hans hustrus dåliga hälsa som familjen befann sig där.

Man känner igen de franska konstnärernas sätt att skildra orienten i den här målningen och Saloman var säkert även präglad av detta efter sina studier i Paris. Till skillnad från de andra svenska konstnärer som valde att skildra orienten under 1800-talet, ser man väldigt få "svenska" inslag i bilden.

Saloman var ursprungligen utbildad vid den danska konstakademin med Eckersberg och Lundh som lärare. Men efter utbildningen i Paris och under studierna vid Coutures ateljé försvann nästan helt hans danska inslag i måleriet.

Under 1800-talet var Geskel Saloman en av de mest framträdande profilerna i svensk konstliv. Han ställde regelbundet ut på Konstakademin i Stockholm under ett flertal år och även på Charlottenborgutställningarna i Köpenhamn, samt upprepade gånger på Parissalongen.

Saloman var en flitigt anlitad porträttmålare och hyllad av konstkritikern August Strindberg för sitt briljanta porträttmåleri. Under många år bedrev Saloman undervisning vid egen målarskola i Göteborg och var även föreståndare för Valands föregångare, Göteborgs musei rit- och målarskola. Han blev senare professor vid Konstakademin i Stockholm

872601

2021-02-28