Märta Måås Fjetterström, rölakanmatta

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

35 000 SEK

MÄRTA MÅÅS FJETTERSTRÖM, "Bruna Heden", matta, rölakan, dekor i rödbruna och bruna nyanser, signerad AB MMF, 251 x 150 cm

LITTERATUR
Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 6, Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 66-69.

Fransar saknas, renoverad, slitage

872717

2021-02-28