Spegel (trymå) nyrokoko
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TRYMÅ MED KONSOLBORD, förgylld och bronserad, 1800-talets slut, nyrokoko, höjd ca 222+25, 90x33 cm
HISTORIK: Trymå (franska trumeau) är en större väggspegel, det franska ordet betyder egentligen muren mellan två fönster i ett rum (väggpelare, fönsterpelare), sedermera en spegel, som utfyller en sådan väggyta
Krön saknas, lagningar
872789
2021-02-05