Spegel (trymå) nyrokoko

Spegel (trymå) nyrokoko
Spegel (trymå) nyrokoko
Spegel (trymå) nyrokoko
Spegel (trymå) nyrokoko
Spegel (trymå) nyrokoko
Spegel (trymå) nyrokoko
Spegel (trymå) nyrokoko
Spegel (trymå) nyrokoko

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

TRYMÅ MED KONSOLBORD, förgylld och bronserad, 1800-talets slut, nyrokoko, höjd ca 222+25, 90x33 cm

HISTORIK: Trymå (franska trumeau) är en större väggspegel, det franska ordet betyder egentligen muren mellan två fönster i ett rum (väggpelare, fönsterpelare), sedermera en spegel, som utfyller en sådan väggyta

Krön saknas, lagningar

872789

2021-02-05