Albert Theodor Gellerstedt, Blanches malmgård
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALBERT THEODOR GELLERSTEDT (1836-1914): Från platsen för Blanches malmgård emot Nybergsgränden, signerad och daterad ATG 83, akvarell och täckvitt på papper, 24x35 cm
PROVENIENS
I konstnärens familjs ägo fram till idag
Blanches malmgård var en av Stockholms malmgårdar från 1700-talet, som ursprungligen låg vid dagens Karlavägen på Östermalm i Stockholm, ungefär där Östra Real finns. Gården ägdes under 1800-talets andra hälft av författaren August Blanche, därav namnet. Huvudbyggnaden revs 1889 i samband med gaturegleringar och de sista resterna försvann 1907.
872996
2021-02-28