Albert Theodor Gellerstedt, Glänta i skogen

Klubbat för:

3 200 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

ALBERT THEODOR GELLERSTEDT (1836-1914): Glänta i skogen, signerad och daterad ATG 16/9 79, akvarell på papper, 9,5x16 cm

"Och skogen han har gömmor
Så djupa, att ditin
Ej minsta stjerna tittar
I tiden någonsin

Och kan skogen har en krona
Så hög, att i dess topp
Den första morgonstrålen
Satt små rubiner opp."
A.T.G.

PROVENIENS
I konstnärens familjs ägo fram till idag

Zustandsbeschreibung

873037

2021-02-28