Albert Theodor Gellerstedt, Pilträd

Klubbat för:

1 900 SEK

2 000 SEK

ALBERT THEODOR GELLERSTEDT (1836-1914): Pilträd, signerad och daterad ATG 15/6 80, akvarell på papper, 17x13 cm

"En pil, en stackars gammal,
Ur dunge tät och grön
Stack med oändlig trängtan
Sitt grenverk ut mot sjön.

Han föll en dag, en stormig,
Föll för en böljas slag, -
I hennes famn, begråten:
Det var hans bästa dag! "
A.T.G.

PROVENIENS
I konstnärens familjs ägo fram till idag

873039

2021-02-28