Hänge/medaljong guld emalj diamanter

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

HÄNGE/MEDALJONG, delvis 18 k guld, öppningsbar mittdel med dekor av koboltblå emalj samt 9 rosenslipade diamanter, 1800-talets andra hälft, höjd inkl. ögla 5,5 cm, total vikt inkl. inredning ca 29 g

Omarbetat, tennlödningar, emaljskador, stenar med hack, bristningar

873044

2021-02-06