Fällbord i alrot

Fällbord i alrot
Fällbord i alrot
Fällbord i alrot
Fällbord i alrot
Fällbord i alrot
Fällbord i alrot

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FÄLLBORD, 1800-tal, skivan fanérat med alrot, tredelad fot, höjd ca 76, diameter på skivan ca 90 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Åldersrelaterat slitage med lagningar och kompletteringar

873103

2021-02-13