Christian Eriksson, gipsrelief

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935): Musicerande och dansande putti, signerad och daterad ChrE 1927, patinerad gipsrelief, 22x43,5 cm.
Originalram

Med senare dedikation av konstnären "Till den piggaste bland rara ungar Ulla Bulla och hennes lille änglalika lille bror Jan Erik Julen 1933 Farbror Christian"

Liksom Carl Larsson gärna använde sina egna barn som modeller, så har Christian Eriksson gjort det med sina barn såväl i det första giftet med Jeanne Tramcourt som i det andra med Ebba Dahlgren, och även syskonbarnen och andra ha fått vara honom till hjälp vid förmedlandet av hans skildringar i lera, gips, brons, trä och marmor från barnavärlden. Sonen Elof var inte mer än tre dagar gammal, när hans far modellerade den lille frodige nakne pilten, ömt och stadigt hållen under armarna av ett par äldre hjälpande händer, och fyra år därefter (1901) stod han modell för den betagande studien av en liten gosse, som plötsligt gör den överraskande upptäckten, att han kan vicka på stortån. Dottern Kajsa Nerman är annars den som oftast fått vara hans barnmodell. »Dansa på tå» och »Lek», två av Erikssons klassiska barnskulpturer tillhör de vackraste och graciösaste barnskildringar svensk konst äger. Andra kända verk med barn i huvudrollen är den skälmska bysten av Sven, den lille tjuvpojken Matts med narrbjällran, lillminsten Liss - som själv blev bildhuggare - och de tre i trärelief skurna barnahuvudena av Lassa-Britta, Marit och Liss, den åttaårige gossen Eric Lamm, Carl G. Laurins gossar, de fem musicerande pojkarna Broms, och till sist den okynniga och klipska »Råsunda-Ulla» (1927). Alla dessa ger oss en solig glimt av den eljest så robuste och kärve bildmakarens egen barnasjäl.

873107

2021-02-28