Gerda Höglund oljemålning

Gerda Höglund oljemålning
Gerda Höglund oljemålning
Gerda Höglund oljemålning
Gerda Höglund oljemålning
Gerda Höglund oljemålning
Gerda Höglund oljemålning
Gerda Höglund oljemålning
Gerda Höglund oljemålning

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

GERDA HÖGLUND (1878-1973): "Höst", signerad och daterad G. Höglund 1937, akvarell, ca 59x47 cm

Gerda Höglund växte upp i en välbärgad borgerlig familj tillsammans med två äldre bröder. Höglund studerade vid Kerstin Cardons målarskola i slutet av 1890-talet. År 1900 åkte hon till Paris för att vidareutbilda sig i konstnärsyrket. Hon studerade vid välkända Academie Julian i tre år, där hon bl.a. kom att umgås med skulptören Carl Eldh. 1908 ställde hon ut på Salongen i Paris, sedan på Baltiska utstlällningen i Malmö 1914 och Liljevalchs. Höglund målade både i olja och akvarell, och ägnade sig främst åt religiösa motiv, porträtt, landskap, stilleben och blommotiv.

Ingår i temaauktionen kvinnliga konstnärer

873118

2021-03-08