Penselvas Kina 1900-tal
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PENSELVAS, porslin, Kina, Republik (1912-1949), cylinderformad, dekor av samtalande människor, i järnoxid och sepia, kalligrafi, guldkant, botten med märke, höjd ca 28 cm
Sliten guldkant och dekor, smärre slitage, ytlig spricka i glasyren
873147
2021-02-09