Penselvas Kina 1900-tal

Penselvas Kina 1900-tal
Penselvas Kina 1900-tal
Penselvas Kina 1900-tal
Penselvas Kina 1900-tal
Penselvas Kina 1900-tal
Penselvas Kina 1900-tal
Penselvas Kina 1900-tal
Penselvas Kina 1900-tal
Penselvas Kina 1900-tal
Penselvas Kina 1900-tal
Penselvas Kina 1900-tal
Penselvas Kina 1900-tal

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PENSELVAS, porslin, Kina, Republik (1912-1949), cylinderformad, dekor av samtalande människor, i järnoxid och sepia, kalligrafi, guldkant, botten med märke, höjd ca 28 cm

Sliten guldkant och dekor, smärre slitage, ytlig spricka i glasyren

873147

2021-02-09