Duk och servietter damast 1800-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

4 000 SEK

BORDSDUK med 6 SERVETTER, 1800-talets mitt, sannolikt det Stenbergska Damastväveriet i Jönköping, linnedamast, bård med mönster av rosor, spegel med diagonalt ställda ränder och blad, broderat monogram (AC, för Anna Casparsson), dukens mått ca 250x210, servetterna sammansydda till duk, varje servett 76x76 cm

Se servett i Nordiska Museets samlingar, inventarienummer 112407 för jämförelse

873295

2021-02-08