Stolar delvis 1700-tal
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 4 st., en 1700-talets andra hälft samt tre repliker tillverkade kring sekelskiftet 18/1900, vitmålad stomme med förgyllda skurna dekorelement, tygklädda sitsar, sitthöjd ca 45 cm
Stol från 1700-tal: senare bemålning, åldersrelaterat slitage, flagnad färg
873315
2021-02-04