Nils Christophersson Västerås senbarock ljusstakar
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NILS CHRISTOPHERSSON FORSS, (mästare i Västerås 1740-86), ljusstakar, 1 par, tenn, höjd ca 16 cm
Ingår i temaauktionen Ett samlarhem, familjen von der Lancken
Slitage, stearinrester, den ena ljusstaken kraftigt lagad i foten, och något sned, samt bortslitna stämplar, bristning
873397
2021-02-21