Kina

Kina
Kina
Kina
Kina
Kina
Kina

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KOPPAR MED FAT, 2 st, samt TALLRIK, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal, kopp med fat med polykrom dekor i famille rosefärger samt cafe au lait, tallrik samt kopp med fat med dekor imarifärger, diameter 5,5-21,5 cm.

Tallriken enligt uppgift är inköpt på Kristianstads auktionskammare 1978 och ska ha tillhört Grevinnan Hamilton.

Mindre bruksslitage, tillverkningsdefekter, mindre nagg på fotringen på ett fat samt på tallriken.

873418

2021-02-14